حجت الاسلام علیرضا پناهیان را از کودکی می شناسم. یکی از انگیزه هایم برای تماشای سخنرانی های ایشان از تلویزیون،( در سنین کودکی) این بود که ما با یکدیگر هم اسم بودیم. قطعا در آن سنین، از مطالب ایشان چیزی متوجه نمی شدم، اما از همان دوران علاقه شدیدی به ملاقات با ایشان داشتم و خدا را شکر، بعد از تقریبا ۱۰ سال، در هیات شهدای گمنام، که ایشان سخنران ثابت بودند، به عنوان خادم هیات، مشغول شدم و همین امر باعث شد ایشان را از نزدیک بشناسم. احتمالا ایشان من را به خاطر نیاورند، چون برنامه اجرایی هیات به گونه ای بود که کمتر می توانستم  در کنار ایشان باشم. اما دورادور به سبک سخنرانی ایشان دقت داشتم و امروز می توانم تحلیل خودم را از شیوه سخنرانی ایشان بیان کنم. 

تیم تحقیقاتی

یکی از علل موفقیت استاد پناهیان، داشتن محتوای قوی و کاربردی می باشد. مهم ترین دلیل برای داشتن چنین محتوایی، تسلط ایشان بر آثار شهید مطهری می باشد. همانگونه که خودشان گفته بودن؛ از سن ۱۲ سالگی برخی آثار شهید مطهری را تدریس میکرده اند. 

اما پیشرفت ایشان در ارائه محتوای جذاب ، علت دیگری نیز دارد و آن تیم تحقیقاتی ایشان می باشد. جمعی از طلاب که طبق برنامه ایشان، اقدام به پژوهش می کنند و اطلاعات جدید را در اختیار ایشان قرار می دهند. 
داشتن یک تیم پژوهشی، برای پیشرفت یک سخنران ، خیلی تاثیرگذار خواهد بود. زیرا در حالت عادی که سخنران خودش به تنهایی به دنبال محتوا باشد، زمان زیادی از وی خواهد گرفت، و به احتمال زیاد نمی تواند تمام کتب مرجع را بررسی کند، اما اگر سخنران بتواند یک تیم پژوهشی تشکیل دهد، می تواند قسمت های مختلف پژوهش را به افراد دیگر بسپارد و خودش بر کلیات تحقیق دقت کند و نیز برای ترتیب بیان مطالب، برنامه ریزی کند. 

ریتم و لحن

دقیقا همین ویژگی استاد پناهیان است که سخنرانی هایش را جذاب و شنیدنی می کند، و مخاطب علاقه پیدا می کند چندین بار کلیپ های سخنرانی هایش را ببیند و بشنود. 
قدرت مانور بر روی لحن های مختلف مثل؛ حماسی، عرفانی، دوستانه و رسمی، و همچنین فراز و فروز صدا در هنگام بیان مطالب مهم و مخصوصا صحبت کردن با صدای بدود جوهره (در گوشی) بزرگ ترین ویژگی مثبت در سخنرانی های این استاد بزرگوار است. 
هر سخنران نیازمند توجه مخاطبینش است، پس برای این کار باید جلب توجه کند، و علیرضا پناهیان به خوبی جلب توجه می کند. 
روشی که استاد پناهیان، برای جلب توجه به کار میگیرد، تغییر در ریتم و لحن است. به طور مثال: چند جمله را با لحن رسمی می گوید، سپس یک جمله را با صدای آرام و لحنی دوستانت بیان پی کند. 

سخنرانی به سبک علیرضا پناهیان

رها نکردن مخاطب

متاسفانه بسیاری از سخنرانان، فقط مطالب خود را در جلسه سخنرانی مطرح میکنند و دیگر با مخاطبان شان ارتباط برقرار نمی کنند. منظورم از برقراری ارتباط این است که فرض اگر در جلسه ما تعدادی از افراد شرکت کرده باشند، و ما مطالب مان را ارائه کرده باشیم، پس از پایان سخنرانی، مخاطبان ما به سخنران کار و زندگی می روند و به احتمال زیاد، سخنان ما را فراموش خواهند کرد. 
اما حجت الاسلام علیرضا پناهیان، مخاطب خود را بعد از سخنرانی رها نمی کند، بلکه از همان سخنرانی، محتوای جذاب تولید می کند و در اختیار مخاطب قرار می دهد. 
تولید کلیپ و عکس نوشته، از بارز ترین این محتواها ست. 

شناخت نقاط ضعف خود

زمانی که جلسه هیات در مسجد امام صادق(ع) میدان فلسطین بود، در دقایق ابتدایی سخنرانی، ایشان شروع کردند به سرفه کردن، که گویا از عوارض جانبازی ایشان در دوران دفاع مقدس بود که بر ایشان عارض شده بود. 
شاید سه یا چهار دقیقه این سرفه کردن ها طول کشید، کم کم صدای مردم بلند شد و به ما می‌گفتند که چرا به حاج آقا آب نمی دهید?
ولی ما نمی توانستیم به ایشان آب بدهیم، زیرا خودشان گفته بودند که اگر آب روی میز باشد، حواس شان پرت می شود و تمرکزشان را از دست میدهند. 
این نکته برای هر سخنرانی حائز اهمیت است که دقیقا بداند، چه چیزهایی مانع موفقیت او میشود. حتی ممکن از یک لیوان آب، عامل حواس پرتی شود. 

اما یک نکته دیگر نیز وجود دارد که خیلی درباره اش صحبت نمیکنم، خودتان بررسی کنید و به جواب برسید. 
چرا اکثر تصاویری که استاد پناهیان منتشر میشود، و یا زاویه دوربین ، از سمت راست ایشان است؟ 
جواب هایی که به ذهنتان میرسد را با من در میان بگذارید. 

کانال آموزش فن بیان در ایتا
https://eitaa.com/fan_sokhan

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : ایشان ,سخنرانی ,سخنران ,بیان ,استاد ,پناهیان ,علیرضا پناهیان ,محتوای جذاب ,استاد پناهیان ,سخنرانی هایش ,خودشان گفته
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغستان Mr.Robot | Welcome To My World آهنگ های روز دنیای من HelliFull خدمات عايق کاري برودتي و حرارتي لوله هاي سيستم گرمايش و سرمايش م گلبرگ دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. دانلود رایگان فیلم و سریال تراشکاری مهر